LEHANGOLT VAGY DEPRESSZIS?
A szrke, szi-tli napok energia vesztssel jrnak a szervezetben. Az ilyen napokon sokan panaszkodnak arra, hogy lehangoltak, kimerltek, fradkonyak, st egyesek kijelentik: Depresszis vagyok. Divat ez a sz, de sokan nem tudjk, mi is a valdi jelentse. Ha csak levertek, lehangoltak vagyunk, az mg nem depresszis betegsg.
A kezelst ignyl depresszi megtmadja a beteg hangulatt, gondolkodst, szervi egszsgt s viselkedst. A depresszis beteg hangulata majdnem mindig szomor vagy aggodalmas, jllehet az ingerltsg is gyakori. Mg ha valaki ltszlag nem is depresszis, elvesztheti rdekldst olyan dolgok irnt, melyekben korbban kedvt lelte.
A depresszis ember gondolkodsa gyakran nmagrl, a jelenrl s a jvrl alkotott negatv gondolatokban nyilvnul meg. A betegek szmra a koncentrci, az emlkezkpessg is problmt jelenthet, gyakran hoznak nehezen megmagyarzhat dntseket. Ha az llapot slyosbodik, a beteg rdektelenn vlik, s teljes remnyvesztettsget l meg, gy vli, mr teljesen rtktelen a trsadalom szmra. Gyakran gy rzik, nem rdemes tovbb lnik, gyakran gondolnak az ngyilkossgra. A szorongs, a rmlet valami meghatrozatlan, de iszony dolog bekvetkezttl gyakori velejrja a depresszinak. Fbik, flelmek bizonyos helyzetektl, szintn kialakulhatnak.
Testi tnetek A testi funkcik szmos mdon romolhatnak. Az tvgytalansg s testslycskkens gyakori tnet, jllehet nha fokozott tvgy s testslygyarapods lp fel. A depresszi alvszavarokkal jrhat, melyek slyossga az elalvsi nehzsgektl az jszakai bredseken t a kora reggeli bredsig s visszaalvsi kptelensgig vltozhat. Vannak azonban, akik ppen hogy sokkal tbbet alszanak a szokottnl. Brmennyit aludjanak is a depresszis betegek, gyakran kimerltek, ertlenek, sokszor elvesztik nemi rdekldsket. Szjszrazsg vagy szkrekeds alakulhat ki, sokan nehezen krlrhat fjdalmakrl panaszkodnak. Akik mr testek egy depresszis idszakon, letk sorn mintegy t ilyen epizdra szmthatnak. Termszetesen ez nem mindenkire egyformn rvnyes. Vannak, akiknek csak egy depresszis idszakuk van, msoknak pedig tbb. Szerencsre a legtbb beteg esetben a korai kezels a depresszi idtartamt s slyossgt egyarnt cskkenti.
Van, aki mosoly mg rejti rzseit... A hangulati eltrsek okozta magatartszavarok, a megvltozott gondolkods s testi funkcik jelentsen befolysolhatjk a beteg mindennapi letvitelt. Sokan nem kpesek felltzkdni, enni, dolgozni. Msok viszont nagyon levertnek rzik ugyan magukat, de tovbbra is normlis letket folytatjk otthon s a munkahelykn egyarnt. Vannak, akik mosoly mg rejtik rzseiket, msok sokat srnak. A depresszis magatarts legszlssgesebb formja termszetesen az ngyilkossg. Azonnal forduljon orvoshoz, ha arra gondol, hogy nmagban, vagy msokban krt tegyen.
Mi okozza a depresszit? Ahogy a depresszi szmos klnbz formban jelentkezhet, oka is nagyon sokfle lehet. A depresszi leggyakrabban tbb ok egyttes fellptre vezethet vissza. Mirt vlik az egyik ember depressziss, mg a msik egszsges marad? Erre nincs egyrtelm vlasz. Minden egyes ember szmra egy adott pillanatban egsz sor tnyez egyttes hatsa dnti el, hogy kifejldik-e a depresszi vagy sem. Nha a kivlt esemnyt meg lehet hatrozni. Mskor viszont a depresszi minden kimutathat ok nlkl lp fel, esetenknt olyan embereknl, akik sikeres letvitelt folytatnak. Nzznk nhny olyan okot, mely szerepet jtszhat a depresszi kialakulsban.
Kls esemnyek: A trsas kapcsolatok nehzsgei miatt kialakult magnyossg hozzjrulhat a depresszi kialakulshoz. pp gy a pnzgyi aggodalmak, jogi problmk, nyugdjba vonuls, vagy egyb stressz helyzetek. Szeretett szemly halla miatti gysz igen ritkn br, de ltrehozhat teljes depresszis tnetegyttest.
Genetika. A kutatsok kimutattk, hogy a veleszletett tnyezk fontosak. Ms szavakkal azok, akiknek kzeli hozztartozjuk depresszis periduson ment t, nagyobb valsznsggel vlnak maguk is depressziss. A genetikailag depresszira hajlamos emberek valsznleg sebezhetbbek, ha valami nyugtalant trtnik krlttk. Pszicholgiai, vagy "biokmiai" faktorok. Ma a kutatsok egyik legrdekesebb terlete a "depresszi biokmija". A depresszit az agy gynevezett neurotranszmitter anyagainak egyenslyzavarval magyarzzk. Ms szavakkal, ha ezeknek az anyagoknak valamelyiknl mkdszavar tmad, depresszi lphet fel. lettani tnyez lehet valamilyen betegsg, mint pldul az agyvrzs, a Cushing kr vagy pajzsmirigy betegsg is. Szmos gygyszer, mint pldul egyes vrnyomscskkentk, fogamzsgtl tablettk, szteroidok (mint a kortizon) szintn szerepet jtszhat. Utoljra, de nem utolssorban az alkohol s ms lvezeti drogok is szedik ldozataikat.
|