SKIZOFRÉNIA
A betegek 50 százaléka életében legalább egyszer öngyilkossággal próbál véget vetni állapotának, és 15 százalékuknak sikerül. A skizofrénia általában 15 és 25 éves kor között alakul ki. A nők esetében a szimptómák később, 25-35 éves kor között jelentkeznek, de a betegség nemenkénti megoszlása körülbelül azonos. Gyerekkorban nagyon ritkán lépnek fel a skizofrénia tünetei.
A skizofrénia tünetei igen változatosak. A betegség általában hosszú hónapok, esetleg évek alatt fejlődik ki, és a tünetek is ezzel párhuzamosan szaporodnak és erősödnek fel. Vannak azonban olyan esetek, amikor a tünetegyüttes hirtelen, minden előjel nélkül jelentkezik. A betegség fokozatos kifejlődésének kezdeti szimptómáit gyakorta nem ismerik fel, mert könnyen tulajdoníthatóak egyéb problémáknak. Feszültséget, alvászavart, koncentrációs problémákat észlel a beteg, de ez fakadhat fáradtságból, munkahelyi stresszből stb.
A betegek egy része már a skizofrénia kezdeti állapotában eltávolodik környezetétől. Az állandó stressz következtében nem tud baráti kapcsolatokat fenntartani, elszigeteli magát, nem ügyel ápoltságára. Vannak, aki felmondanak munkahelyükön, otthagyják iskoláikat.
Később felerősödnek a pszichés tünetek: az egyén szokatlan viselkedési formákat mutat, értelmetlenül beszél, majd a valóságban nem létező dolgokat kezd észlelni. Hangokat hall, szagokat érez, hallucinál. Párbeszédeket hall, pedig egyedül van. A fizikai tünetek is fokozódhatnak: furcsa mozgásokat, mimikát végez a beteg. Például hosszú időn keresztül egy természetellenes pozícióban áll, vagy összevonja a szemöldökét, és órákon át úgy tartja. A tünetegyüttes összetétele és megjelenésének gyakorisága egyénenként változik.
A skizofrénia általános tünetei:
-A skizofrén beteg gondolatai kapcsolat nélkül ugrándoznak, a beteg néha teljesen leblokkol, új szavakat gyárt, zagyvaságokat beszél. -Valóságosnak képzelnek kitalált dolgokat. Példa: meg van róla győződve, hogy egy szomszéd uralja az érzelmeit, és a gondolatait. -Érzékeik becsapják őket, hallucinálnak. Hangokat hallanak, melyek bíráló szavakkal illetik, vagy parancsolgatnak nekik. -Nem tudják érzelmeiket kifejezni mások felé. Arcuk rezzenéstelen, kerülik a szemkontaktust, nem, vagy csak nagyon keveset gesztikulálnak, a beszélgetések alatt a reakcióidejük nagyon eltér a normálistól. -Hiányzik belőlük a kezdeményezőkészség, a kitartás, az életvidámság, spontaneitás. -Azok a cselekvések, melyek egykor örömöt okoztak, érdektelenné, örömtelenné válnak számukra. -Koncentrációs problémákkal küzdenek.
A skizofrén betegek közül a tünetegyüttesek megjelenése közti viszonylag stabil állapotban sokan súlyos depresszióba esnek. Öngyilkossággal próbálkoznak, hogy megszabaduljanak szenvedéseiktől. Főként a fiatalok igyekeznek véget vetni életüknek, és az esetek többségében azokban a fázisokban, amikor értelmük kitisztul, és tudatosan gondolkodnak betegségükről. A depresszióból fakadóan sokan keresnek vigaszt az alkohol- és drogfogyasztásban.
A statisztikák szerint a skizofrén betegek több mint 30 százaléka küzd túlzott alkoholfogyasztással, 15-20 százalékuk gyengébb kábítószereket szed, míg megközelítőleg 5 százalékuk kokainfüggő.
|