Narcolepsia
Viszonylag gyakori neurolgiai betegsg. Prevalencija az egyes etnikumokban jelentsen klnbzik; ltalban 0,04-0,l0%-kal szmolnak. Az USA-ban 250 000 szemlyt rint, haznkban 5-10 000 narcolepsis beteg lhet. Ez a gyakorisg a Parkinson-krhoz s a sclerosis multiplexhez kzelt. A betegek tbb mint 90%-a hordozja a HLA-DR2/DQ1 (jelenlegi nomenklatra szerint HLA-DR15 s HLA-DQ6) antignnek, amely az tlagnpessg kb. 30%-ban is jelen van13. A HLA trsuls mrtke etnikai csoportonknt ugyan nmileg klnbzik, de valamennyi npessgben a legnagyobb arny, ismert HLA-betegsg trsulsi arnyt kpviseli. Ennek jelentsge nem tisztzott. A megfelel gnszakasz nem lehet a „narcolepsia susceptibilitsi gn", hiszen az egszsges npessgben is, azonos formban, elfordul. A HLA-trsuls ltalban autoimmun betegsgekre jellemz, de ezt a narcolepsia esetben bizonytani nem sikerlt. Az utbbi vekben felfedezett orexin deficiencia, ami a narcolepsia meghatroz rendellenessge lehet,14,15 az autoimmun mechanizmus lehetsgt ismt felveti.
A narcolepsia kezdete ltalban a serdl- vagy fiatal felnttkor, br 2-72 ves kori kezdetet is lertak. A betegsg, a jelenlegi kezelsek mellett, ltalban az egsz leten t fennmarad.
Slyos pszichoszocilis s trsadalmi-gazdasgi kvetkezmnyei vannak; a betegsg valamennyi htrnya alapjn akr a tetraparesissel is sszevethetnek tartjk16.
A vezet tnet a nappali aluszkonysg (szkebb rtelemben vett narcolepsia); megjelenhet mint lland lmossg, s/vagy nhny msodperctl nhny percig tart, naponta tbbszr jelentkez „alvsrohamok" formjban. A beteg llva, beszd, evs, biciklizs, motorkerkprozs, sexulis let kzben is elalszik (ez az alvsksztets kros mrtkre utal), de gyakoribb az alvs a cskkent krnyezeti ingerekkel jr (olvass, tv nzs, eladsok hallgatsa) s a fiziolgis bersgcskkens _ ebd utn, kora reggel _ idszakokban.
A cataplexia, az alvsi paralysis s a hypnagog (alvskezdeti) valamint hypnopompikus (bredsi) hallucincik a nappali aluszkonysggal egytt az n. narcolepsis tetrdot teszik ki. A betegek kevesebb mind fele (14-42%-a) mutatja a tetrd mind a ngy tnett. A cataplexia hirtelen 10-20 sec-ig tart izomtnusveszts, amit rendszerint rzelem (nevets, dh, izgalom, meglepets) provokl; innen a Lachschlag-nevetsi grcs s az affectiv tnusveszts elnevezs. Nha az egsz harntcskolt izomzatot (kivve a rekeszt s a szemmozgat izmokat) rinti: a beteg a fldre esik, mozdulni sem kpes, gyakran a szeme is csukva van, br teljesen ber. Gyakoribb a rszleges, enyhe forma: megroggyans, elkent beszd, egyik-msik vgtag krlrt gyengesge, a kar leesse. A cataplexia hinya nem zrja ki a narcolepsit, jelenlte azonban szinte bizonyt rtk.
Az alvsi paralysis narcolepsisok kb. 30%-t rinti; gyakran rmt tnet. A beteg egsz testt bnnak rzi, csak a lgzizmok s a szemmozgsok megkmltek. Nhny msodperctl 1-2 percig tarthat.
A hypnagog hallucincik rendkvl lnk, gyakran ijeszt lomszer kpek az alvs-brenlt hatrn; a betegek 12%- 50%-a szmol be rluk. Jelentsgket nveli, hogy mivel a narcolepsis szemly nappal is alszik, a hallucincik is jelentkezhetnek nappal, esetleg psychiatriai betegsg gyanjt keltve. Mind az alvsi bnuls mind a hypnagog hallucincik gyakran fordulnak el egszsges szemlyeknl is.
Az automatikus cselekvs a narcolepsisok 80%-nl elfordul: a gyorsan elalv szemly folytatja a megkezdett cselekvst; rendszerint hibsan. A beteg bernek tnik, de mgsem az, s inadequat mdon cselekedhet; a balesetveszly kiemelkeden magas. Ritkn vezet bncselekmnyhez; a lert esetekben az automatikus cselekvs bizonytsa felment hatly volt. Complex partialis rohamoktl, poriomnitl, psychogn disszociativ llapotoktl val elklntse nehzsget okozhat.
A narcolepsiban az egybknt lesen elklnl alvs s bersg hatra, szablyos ritmusa mosdik el; megbomlik a nonREM s REM alvs ciklicitsa is. Az alvssal tlttt id mennyisge nem tbb, mint egszsgeseknl, csupn a nappalra es rsz tbb (s az jszakra es kevesebb). Az intrinsic dyssomnik kz soroljk1.
A narcolepsis tneteket alvs disszocicis jelensgekknt rtelmezik: a cataplexia s az alvsi paralysis a REM alvsra jellemz izomatnia megjelense az ber llapotban; a hypnagog s hypnopompikus hallucinatiok a REM alvs lmainak felelnek meg, amelyek az bersgbe trnek.
A diagnzisa mr az anamnesis alapjn sokszor felllthat _ a nappali aluszkonysgot ksr cataplexia (ha csak l-2 esetben fordult is el) ehhez tbbnyire elg. Tekintettel arra, hogy a narcolepsia tbbnyire lethosszig tart, s kezelse krnikus psychostimulns kezelst indokol, az objektv alvsvizsglat elengedhetetlen. Ez legalbb polysomnographit s MSLT-t jelent. Az MSLT vizsglat sorn az elalvsi latencia tlagosan 5 perc vagy kevesebb, s gyakori jellemz az alvskezdeti REM: elalvs utn 20 percen bell kialakul a REM alvs (mg fiziolgis esetben csak az elalvs utn kb. 90 perccel). Alvskezdeti REM egyb, slyos alvs fragmentcival vagy deprivcival jr llapotokban is elfordul.
A narcolepsia legtbbszr nll, idiopathis betegsg, de tneti formkat is lertak- hypothalamustji, agytrzsi, III. kamrai elvltozsok fordultak legtbbszr el; ezrt ezeket, idiopathisnak tn narcolepsia esetben is keresni kell.
A nappali bersgcskkens kezelsre amphetaminszer stimulnsokat adnak, Magyarorszgon a methylphenidate-ot. Az adagot ltalban a kvnt bersgfokozs szintjig emelik. E szer abuzuspotenciljt, cardiovasculris s psychiatriai veszlyeit ltalban tlbecslik; tapasztalat szerint ezeknl a betegeknl ritka a fggsg vagy az amphetamin-szrmazkok abzusa. Nhny hete haznkban trtsmentesen juttathat narcolepsisoknak a modafinil nev, nem amphetaminszer bersgfokoz szer, napi javasolt dzisa 200 mg reggel bevve.
A cataplexia, hypnagog hallucincik, alvsi paralysis kezelsre a tricyclikus antidepressansokat, selectiv serotonin reuptake gtlkat s a gamma-hydroxyvajsavat hasznljk (Magyarorszgon ez nem hozzfrhet).
|